Boyun Tutulması Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması nasıl geçer, Her yaşta insanda görülebilen boyun tutulması sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan biridir. Kişinin yaşamını olumsuz olarak etkileyen bu durum, birkaç gün sürecek şekilde devam eder ise kişinin ilk önce doktora gitmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda boyun fıtığı belirtisi olan boyun tutulması halinde kişide ağrı ve sızı gibi yakınmalar oluşabilir. Bunlar tutulmadan kaynaklanan olumsuzluklardır. Boyun tutulması rahatsızlığının en önemli etkenlerinden bir tanesi kullanılan yastık durumundan kaynaklanmaktadır. Kişinin kullandığı yastık alçak veya yüksek ise bu boyun tutulmasına yol açabilir. Bunun için kullanılacak olan yastığın kişinin boyun tutulmasına yol açmayacak nitelikte olması gerekir.

Boyun tutulması nasıl geçer?
  • Boyun tutulması evde yapılacak birkaç yöntemle geçebilir. Özellikle boyun tutulması olduğu zamanlarda bitkisel yağlarla veya kas gevşetici kremlerle bölgeye masaj yapılabilir. Yapılan masajın arkasından havlu veya bir bez ile boyun kısmını kapatmanız ve bölgeyi sıcak tutmanız fayda sağlayacaktır.
  • Kış mevsiminde daha sık yaşanan bu durum soğuk havayla da bağlantılıdır. Eğer boyun tutulmasına neden olacak boyun fıtığı hastalığınız varsa soğuk zamanlarda boynunuzu sıcak tutmaya özen gösterin. Aynı zamanda tutulmanın olduğu günlerde de boynunuzu kapatacak boğazlı kazak veya atkı ile boyun kısmını sarmanız önerilir.
  • Kas gevşetici kremler bel tutulması ve boyun tutulmasını iyi gelmektedir. Kasların gerilmesi halinde gerçekleşen tutulmayı çözmek için kas gevşetici krem veya haplardan faydalanabilirsiniz.
  • Televizyon izlerken veya bilgisayara bakarken mutlaka boynuzu destekleyecek yastık kullanmalısınız.
  • Boyun tutulması olduğu günlerde boynunuza sıcak su torbası yerleştirmeniz fayda sağlayacaktır.
  • Günlük olarak yapacağınız boyun egzersizleri oluşacak tutulmayı önleyeceği gibi boyun tutulmasını da giderecektir. Lakin egzersiz yaparken boynuzu çok fazla yormamaya ve zorlamamaya dikkat edin.
  • Sıcak torbası ile kasların gevşemesi sağlanabilir. Boyun tutulması nasıl geçer, en kolay yöntemlerden bir tanesi de sıcak komprestir. Bunun için sıcak havlu veya sıcak su torbasını boyun bölgenizi alıp birkaç dakika bekletmeniz ağrıyı hafifleteceği gibi tutulmayı da giderecektir.
  • Soğuk kompres ile boyun tutulmasından dolayı oluşan ağrı ve sızı giderilebilir. Ancak bu yöntemi uygularken sürenin 15 dakikayı geçmemesine dikkat edin.
  • Boyun tutulması olduğu zamanlarda bölgede sertlik meydana gelir. Bu sertliği gidermek ve sertliğin verdiği ağrıyı dindirmek için mutlaka bölgeye masaj yapın.
Boyun tutulmasının altında yatan herhangi bir hastalık belirtisi veya hastalık varsa mutlaka tedavisinin erken başlanması gerekir. Aksi halde ilerleme ve sonu ameliyatla biten bir süreç gelebilir. Aynı zamanda boyun tutulmasına yakalanmamak için kişinin vücuduna biraz dikkat etmesi ve kendini soğuktan, ani hareket etmekten, yanlış egzersiz hareketleri yapmaktan uzak durmasında fayda olacaktır. Bilinçsiz yapılan boyun hareketleri peşinden boyun tutulmasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kişinin dikkatli olması sağlık açısında daha iyi olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ay Tutulması

Ay Tutulması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş Tutulması Nedir?