Ay Tutulması
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ay Tutulması

Ay tutulması, dünyanın ay ile güneş arasına girmesi olayıdır. Ayın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı ışığı kaybetmesi sonucunda meydana gelir.

Ay tutulması genel olarak yılda iki defa meydana gelir. Dünyanın uydusu konumunda olan ay, dünya çevresinde döner ve bu dönme işlemi 2.7 günde tamamlanır. Ay, dünyanın çevresinde turlarken bazı zamanlar dünyanın gölgesinde kalabilmektedir. Ayın gölgede kaldığı durumlarda ay güneşten gelen ışınları alamaz ve dünyanın gölgesi de ayın üzerinde düşer. Bu durum sonucunda ay karanlıkta kalır ve bu şekilde ay tutulması gerçekleşmiş olur. Ay tutulması olayında ayın karanlıkta kalmasına rağmen ay tamamen görünmez olmamaktadır. Bu şekildeki durumlarda ayın üzerinde kırmızı renge benzer tonda dünyanın gölgesi düşer.

Ayın Tutulmasının Evreleri

Ayın farklı evreleri bulunmaktadır ve bu her evrenin bir adı vardır. Ay tutulması olayı yaşandığı zamanlarda ay dolunay görünümünde olur. Ay tutulmasında tutulma olayı yaklaşık olarak 1 saat sürer. Bugüne kadar gerçekleşmiş olan ay tutulması olayında en küçük zaman sınırı ise 40 dakika olarak belirtilmiştir.

Ayın gölgede kaldığı ay tutulması olayında dünya, ay ve güneş çizgisinin farklı kombinasyonlar yaşanabilmektedir. Bu farklı kombinasyonlara bağlı olarak ay tutulması bazı durumlarda kısmi ay tutulması biçiminde de meydana gelebilir. Kısmi ay tutulması olayında dünyanın gölgesi tam anlamıyla ayın üzerine düşmemektedir. Gölge ayın üzerine kısmen düşmektedir.

Ay tutulmasıolayının farklı türleri bulunur ve bu türler 3 kısımda incelenirler
  • Tam Tutulma
  • Kısmi Ay Tutulması
  • Gölgeli Tutulma
Bu 3 farklı türden tam tutulma da dünyanın gölgesi tam olarak ayın üzerine düşer. Parçalı tutulmada ise kısmen ayın üzerine düşmektedir. Gölgeli tutulma olayında durum diğerlerinden daha farklıdır. Ay tutulmasının türlerinden birini temsil eden gölgeli tutulma olayında dünyanın gölgesi ayın yarısına düşer ve ayın yarısı hala güneş ışığı almaya devam etmektedir. Bu şekilde ayın yarısı güneş ışığını almaya devam eder ancak ayın görüntüsü oldukça sönük bir durumdadır. Gölgeli tutulmanın diğer bir özelliği ise bu tutulma türü oldukça nadir görülen bir ay tutulması özelliğini taşımaktadır.
Ay tutulması olayı genel olarak yılda iki defa yaşanırken bazı zamanlarda yılda hiç yaşanmayabilir veya 3 kez yaşanabilmektedir. Bu durumlar ay tutulmasıyla ilgili istisna durumları temsil eder. Genel olarak ay tutulması olayı yılda iki defa gerçekleşen bir durumdur.

Evrende Dünya ile İlgili Tutulma

Evrende dünyayla ilgili iki tür tutulma meydana gelir. Bu tutulmalar dünya, ay ve güneş etrafında gerçekleşen tutulmalardır. Bu tutulmalardan ay tutulması ve güneş tutulması birbiri ile karıştırılmamalıdır. Çünkü iki tutulma arasında farklılıklar bulunmaktadır. Güneş tutulması sırasında ay, dünya ile güneş arasında kalır ve dünyanın belirli noktalarının karanlık içinde kalmasına sebep olur. Ay tutulması sırasında ise dünya, ay ve güneş arasında kalır ve ayın karanlıkta kalmasına sebep olur. Çoğu zaman karıştırılabilen bu iki tutulma arasındaki ana fark bu şekildedir.

Ay tutulması olayı astroloji bilimi tarafından yakından takip edilen bir bilimsel olaydır. Tutulmanın yaşandığı zamanlarda burçlarla bağlantılı olarak insanların bazı psikolojik durumlarının etkilenebileceği de dile getirilmektedir.

Ay Tutulması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tutulma Belirtileri ve Tedavisi

Tutulma Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanlı Ay Tutulması Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kanlı Ay Tutulması Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ay Tutulması

Ay Tutulması

Boyun Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi