Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tutulması, Omuzda ortaya çıkan ağrı ve tutulmalar büyük küçük herkesin hayatında sürekli karşılaşabildiği bir hastalıktır. Omuz kaslarında ve bağ dokularında çeşitli sebeplere bağlı enfeksiyonların yol açtığı omuz tutulmaları, kasların ve diğer bağ dokularının hasar görmesine, kasların çekilmesine neden olur. Omuz tutulması hareket kabiliyetini sınırlarken şişme ve ağrıyı beraberinde getirir. Omuz tutulması hasta kişinin yaşam kalitesini azaltan bir sorundur. Bir sabah uyanıp yatak üzerinde otururken başınızı sağa sola çevirmek istediğinizde ya da kolunuzu yukarı kaldırmak istediğinizde ağrı hissederseniz omuz tutulması oluşmuş demektir.

Omuz tutulmasının belirtileri nelerdir?

Omuzda meydana gelen travmalarda, ani ve şiddetli ağrı, hareket yeteneğinin azalması, omuz ve boyunda kuru ağrı, deri renginde kızarıklık ve uyuşma ve omuz ve başın hareket güçlüğü çekmesi gibi durumlar da omuz tutulmasında söz edilir. Uyurken başın yastıktan düşmesi, yanlış uyku pozisyonu, cereyan yapan ortamda uyumak, trafik kazaları, stres, çeşitli kazalar ve omuza alınan darbelerde omuz tutulmasına neden olabilir. Bunlarla birlikte omuz kaslarına aşırı yük bindirme sonucunda da omuz tutulması meydana gelir.

Omuzla ilgili travmalar daha çok yüksekten düşmelerde görülür. Bunun nedeni vücudun ağır bölümünün omuzlarda olmasından kaynaklanır. Bunlardan başka özellikle üşütme omuz tutulmasının önemli nedenidir. Kalp ve akciğerlerde ortaya çıkan sorunlarda omuz tutulması gibi algılanabilir. Bazen de omuz tutulması kalp sorunu olarak yanlış değerlendirilebilir.

Omuz tutulması nasıl tedavi edilir?

Omuzların birinde veya her ikisinde aynı anda oluşabilen ağrı ve tutulmaları iyileştirebilmek için sıcak kompres yapılması iyi gelecektir. Omuz tutulduğunda temiz bir havluyu ütü ile ısıtarak tutulan bölgeye koymanızın faydası olacaktır. Bu uygulamayı gün içinde sürekli tekrarlayın. Isı kas dokusu içinde bulunan yağların çözenmesine ve yumuşamasına neden olacak ve tutulma hafifleyecektir. Bunun yanı sıra kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanmak, tutulmanın nedenine göre ısıtma veya soğutma kremleri kullanmak tutulmayı en aza indirecektir.

Omuz tutulmasında kantaron yağının müthiş bir etkisi bulunmaktadır. Bir yakınınızdan yardım alarak yapacağınız omuz masajına kantaron yağını dahil ederek yaptığınızda hissedilir derecede ağrının azaldığını fark edersiniz. Bununla beraber zeytinyağı ile masajında faydası görülür.

Omuz tutulmasında alabalık yağı, karabiber, kekik yağı, sarımsak yağı, zeytinyağı ve susam yağı karıştırıldıktan sonra tutulan yere bir başkasından yardım alarak sürdürün böylece hem masaj etkisi ile tutulma çözünecek hem de karışım içinde bulunan bileşenlerin etkisiyle tutulma azalacaktır. Günde iki defa yapılacak bu uygulamayla bir hafta içinde ağrı ve tutulmalardan eser kalmayacaktır.

Bir başka uygulama ise; mucizevi bitki soğandır. Bir adet irice bir soğan rendelendikten sonra 100 gram siyah kuru üzüm karıştırılarak havanda dövülür. 10 gram kekik, 30 gram zeytinyağı eklendikten sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım ağrılı omuz bölgelerine sürülür. Gece yatmadan önce yapılacak bu uygulamanın üstü sarılarak yatılabilir. Sabah uyanıldığında ağrı geçmiş olacaktır.

Kasaplarda satılan koyun kuyruk yağı da omuz tutulmasında etkilidir. Bunun için kasabınıza giderek yarım kilo kuyruk yağı alın, kasabınıza ince fileto şeklinde kestirin, eve getirdiğiniz kuyruk yağını ağrılı bölgeye yerleştirin, üzerini streç filmle kaplayarak bedeninize sarın, bu halde 24 saat geçirdiğinizde ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

Yapılan uygulamalara rağmen ağrı azalmıyor ve ağrı bir haftadan fazla sürüyor ise muhtemelen ateş ortaya çıkacaktır. Bu durumda doktora müracaat etmelisiniz. Doktorunuz ön incelemenin ardından kesin tanı koyabilmek için röntgen veya MR çekimi isteyebilir. Eğer fiziki bir sorun yoksa ağrının oluşumuna göre kas gevşetici ilaçlar verecektir. Omzun oynatılması kas dokusuna zarar veriyorsa doktorunuz omuza uygun bir ortopedik alçı kullanmanızı isteyebilir. Alçıya alanın omuz hareket etmediğinden daha çabuk iyileşir. Fakat dikkat edilmesi gereken şey ise; alçı fazla kaldığında kas zayıflığına neden olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ay Tutulması

Ay Tutulması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırt Tutulması Egzersiz Nasıl Yapılır?

Sırt Tutulması Egzersiz Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Gebelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş Tutulması Nedir?